Napjaink egyik legtöbb beszédtémát kiváltó vitaminja a D3-vitamin. Ha szóba kerül, sokan a csontfejlődésre és a csontanyagcserére gyakorolt hatásaira asszociálnak elsőként és a vitaminhiány következtében fokozódó csontritkulás jut eszükbe. Nem csoda, hiszen a csontritkulás már olyan gyakori betegség, mint a magas vérnyomás vagy más érrendszeri betegségek. Ezeken a hatásokon kívül viszont az immunrendszer működésében is nélkülözhetetlen az ún. „Napfényvitamin”.
Ennek az elnevezésnek az oka abban rejlik, hogy a D-vitamint mi magunk állítjuk elő bőrünkben, a napfény hatására. A napsugarak segítik ellátni szervezetünk kellő mennyiségű D-vitaminnal, ám ez nem jelenti, hogy ne fordulhatna elő vitaminhiány és hogy ne kellene foglalkoznunk a vitaminbevitellel!
A Napfény ereje
A D-vitamin nem egyetlen molekula, hanem szteroid szerkezetű vegyületek csoportja, mely széleskörű biológiai hatásokkal bír. Az emberi szervezet számára legjelentősebb az ergokalciferol és a kolekalciferol, azaz a D2-vitamin és a D3-vitamin. A kolekalciferol a napfény hatására szintetizálódik az emberi bőrben (az UV-B sugarak hatására). Az őszi-téli időszak, és a téli-tavaszi évszakváltás beköszöntével fontos lehet a megfelelő D-vitamin pótlás, ugyanis a napsütéses órák száma csökken, ezzel arányosan kevesebb időt tölthetünk a szabadban is, ezért gyakoribb lehet a vitaminhiány illetve gyakoribbak a fertőző megbetegedések is. Gondoljunk a szükséges vitaminbevitel pótlására nemcsak a tél elején, de a tél vége felé közeledve is!