Regisztráció
Magyar
15.000 Ft feletti vásárlás esetén lakossági vásárlóinknak a kiszállítás ingyenes! (Külföldi címre megrendeléseket nem fogadunk!)
Haagné Rusznák Mariann 2020.12.08.

Lassan rágj, tovább élsz!

A kínai táplálkozástan megelőző, egészségmegőrző, illetve gyógyító jellegű, az energia és az anyag, a qi és a yin-yang egyensúlyán alapul.

A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint egészségünk alapja az, hogy az energia, a qi szabadon áramolhasson a testünkben. A kínai orvoslásban mindig a szervezet egyensúlyának fenntartása a cél: a yin és yang energiák egymáshoz viszonyított aránya, valamint az öt elem tana alapján meghatározhatjuk, hogy milyen irányba billent ki a szervezet az egyensúlyi állapotából, és ebből adódik az is, hogy mit kell vele tenni. A HKO az élelmiszereket termikus hatásuk és az öt elem alapján csoportosítja, így minden kiegyensúlyozatlan állapothoz hozzárendelhető a megfelelő élelmiszer, amely segít visszatalálni az egyensúlyhoz.

 

A környező világban minden változik, minden mozgásban van. Az ember egészségmegőrzésének nagyon fontos feltétele, hogy alkalmazkodni tudjon az évszakok, a hőmérséklet, a rendelkezésre álló élelmiszerek változásához.

A kínaiak „gyógyélelmiszerként” használnak nagyon sok mindent, tudatosan aknázva ki a különböző tápanyagok hatásait. A táplálkozás maga része a gyógyításnak, a megelőzés egyik legfontosabb eszköze. Amilyen eltérést találnak a pulzus- és nyelvdiagnosztika alapján, annak megfelelően állítják össze az étrendet. Ahol hiány van, azt olyan típusú élelmiszerrel „kezelik”, amelyik az adott hiányt pótolja. Az öt elem tanának megfelelő táplálékkal tudják szabályozni a szervezet egyensúlyát: ha például az őszi-téli időszakban többlet hideg, nedvesség van a szervezetben (náthás időszak), akkor ezt olyan ételekkel tudják kompenzálni, amelyek melegítenek – mint a gyömbér, a fokhagyma, a hagyma. Ilyenkor nem esznek citrusféléket, mert azok hűtő hatásúak, vagyis a nyári kánikulában ideálisak.

Ha a szervezet kibillen az egyensúlyából, meg kell találni az okot. Ha a yin-yang egyensúly megbomlik, és túl sok a yang, azaz tűz keletkezik, ez kétféleképpen állhat elő: vagy valóban túl sok lett a yang, vagy lecsökkent a yin, amitől a yang relatív túlsúlyba került. A két eset kezelése eltérő, hiszen az elsőnél a jangot kell visszafogni, a másodiknál viszont a yint táplálni.

Székrekedés esetén például a vastagbélben van túlmelegedés (többlet és hő diszharmónia), aminek bélrenyheség lehet az oka, vagyis a bélperisztaltika nem működik rendesen. A TCM szerint ennek két fő oka lehet: a túltengés, vagyis a túl sok meleg vagy a pangás a májmeridiánban, vagy az elégtelenség, azaz a yin-folyadékok és a vér hiánya. A nyugati és a kínai orvos is először a páciens étrendjén változtat, és több testmozgást, több folyadékfogyasztást javasol. Előnyös a zöldségek, a gyümölcsök magas rosttartalma, és hasznos a korpa is. A dióban lévő olaj és az olívaolaj is nedvessé teszi a beleket, valamint napi 6–8 pohár víz lehet szükséges.

A hasmenés a HKO szerint a lép, a gyomor vagy a belek diszharmóniájának tünete, oka lehet a túlzott nedvesség is. Gyakran javasolnak rizslevest, rizskását, póréhagymát, padlizsánt, fokhagymát, olívaolajat, hideg hasmenés esetén tojást.

Az emésztés a hat üreges szerven keresztül történik. Jó, ha a működése nem túl gyors, nem túl lassú – se hasmenés, se székrekedés ne alakuljon ki. Az emésztés során a gyomor, a lép és a belek hármas egysége működik együtt. Az öt elem tanából levezethető, hogy az emésztés zavarának oka lehet a lép szállító funkciójának csökkenése, a folyadékok lehűlése, illetve a máj és a lép kölcsönös együttműködésének a zavara.

Gyomor

A HKO a gyomor működését nagyon fontosnak tartja: ha ez megfelelő, az emésztés rendben van, akkor az ember egészséges, vidám, jókedvű, barátságos, tehát kihat a kedélyre, az érzelmekre is. Magyarul is szoktunk olyasmit mondani, ami erre a kapcsolatra utal: „savanyú ember”, akinek kiül az arcára, hogy rossz az emésztése, és ez rányomja bélyegét az egész attitűdjére.

Ez a szerv felelős a táplálék befogadásáért. A gyomor-qi lefelé mozog, ha az iránya megváltozik, hányinger, hányás keletkezhet.

A gyomor szereti a nedvességet, a folyadékot, szereti a híg, könnyen emészthető ételeket. Szárazságát a fogíny vérzékenysége jelezheti, ebben az esetben a gyomrot nedvesíteni kell.

Nagyon fontos a gyomor „üzemi hőmérséklete”. Alapvető dolog a jó működés szempontjából, hogy reggel langyos vízzel, teával kezdjük a napot. A gyomor lehűlése mindig az emésztés rovására megy. A kínaiak a nyári melegben is meleg ételeket, meleg teát fogyasztanak; idegen számukra az Európában megszokott hideg üdítőital, sör, fagylalt közkedveltsége – amivel arányosan magasabb nálunk az emésztőrendszeri panaszok és problémák száma.

Lép

A lép az átalakításért és a szállításért felelős. Uralja az izmokat, ha az energiaköre gyenge, akkor erőtlen az izomzat, és sokat töprengő, bizonytalan az ember. Ebben az esetben is érdemes gyomorerősítő teát és probiotikumot fogyasztani.

A lép és a gyomor a születés utáni energiát táplálja. A vesemeridián tartalmazza a velünk született energiát, az alkat robusztussága függ tőle, de ezt az energiát az életünk során fogyasztjuk, vagyis ahogy idősödünk, ez folyamatosan csökken. Egyre nagyobb jelentősége lesz, hogy a mindennapi energiát, amely a gyomor- és lépmeridiánon keresztül realizálódik, napi szinten táplálni kell. Ez pedig az étellel történik. A lép és a gyomor táplálására a tofu, a ragacsos rizs, a fafülgomba javasolt, a ginzeng is alapvető energiaadó, de nem szabad túlzásba vinni.

Belek

Az immunrendszer nagy része a belekben van – a nyugati orvoslás szerint is –, ezért fontos, hogy jól működjenek. A bélflóra összetételében és egyensúlyának megtartásában fontos szerepet játszhatnak a probiotikumok. Jó, ha minél többféle probiotikum van egy készítményben megfelelő csíraszámban. Nem szabad elfeledkezni a probiotikus baktériumok táplálékául szolgáló prebiotikumokról sem, hiszen ezek jelentősen felgyorsítják a bélflóra visszaépülését, és ezen keresztül az emésztési zavar megszüntetését.

A nyugati orvoslás új elmélete a bél-agy tengely, ami nem áll távol a HKO gondolkodásától: ha nincs rendben az emésztőfunkció és a bélrendszer, akkor ún. „áteresztő bél” alakul ki, ami azt jelenti, hogy olyan anyagok is bekerülnek a bélbolyhokon keresztül a vérbe, amelyek toxikusak, és ki kellene, hogy választódjanak. Ezek az anyagok a keringéssel eljutnak az agyba, és olyan mentális problémáknál is szerepük lehet, mint amilyen a depresszió, az Alzheimer-kór, a sclerosis multiplex, a Parkinson-kór.

Étkezés

A gyomormeridiánnak a szervóra szerint reggel 7 és 9 óra között van az aktivitási maximuma, ez ideális esetben a reggeli ideje, ennek megfelelően a kínaiak ezt nagyon fontos étkezésnek tartják. Leginkább a híg kásákat (köles-, rizskása), meleg leveseket ajánlják, amelyek a lassan felszívódó szénhidrátoknak köszönhetően táplálóak és hosszú ideig kitartanak.

Óvakodjunk attól, hogy teleegyük magunkat: mindig úgy álljunk föl az asztaltól, hogy még egy picit tudnánk enni. Fontos nyugodtan, kényelmesen táplálkozni, rendesen, lassan megrágni az ételt, folyékony állapotban lenyelni. Minél több időt hagy az ember az étkezésre, annál komplexebb, annál jobb lesz az emésztés, hiszen annál tökéletesebben működik az emésztőnedvek elválasztását serkentő inger.

A gond, a harag, a kétség olyan érzések, amelyek sokkal több bajt tudnak okozni az emésztőrendszernek, mint az ételek. Nem szabad bosszúsan leülni az asztalhoz, meg kell adni az étkezésnek a tiszteletet, hiszen az étel a testünket fogja táplálni, és erre nem lesz képes, ha zaklatott állapotban vagyunk.

TIPPEK az emésztőrendszer egészségéért

- Ha valakinek komolyabb gyomorpanasza vagy gyomorrontása van, tartson vízkúrát: töltsünk 1,5 liter felforralt, picit visszahűtött vizet egy termoszba, és egy óra alatt fogyasszuk el kortyonként, így mossuk át a gyomrot.

- Együnk napi többször keveset, soha ne tömjük magunkat degeszre. Lehetőleg lefekvés előtt 4 órával már ne fogyasszunk semmit, és este kerüljük a fűszeres, zsíros, nehezen emészthető ételeket.

Mindemellett napjaink civilizációs velejárója az emésztés egyensúlyának hosszabb-rövidebb időre történő elvesztése. Az egészségmegőrzés érdekében érdemes az optimális állapot fenntartására törekedni különféle emésztőenzimek fogyasztásával.

- A nyugati orvoslásra jellemző szigorú diéták a kínaiak számára idegenek. Az ő felfogásuk szerint fontos, hogy mind az öt elemnek megfelelő élelmiszer kerüljön az asztalra, és legyen a növények között olyan, amelyik a föld fölött, és olyan, amelyik a földben terem. Az étrendünk legyen változatos, tartalmazzon mindenből egy keveset, de az élvezeti szerektől (cigaretta, koffein, alkohol) érdemes tartózkodni, mert ezek megterhelik a szervezetet.

- Igyunk mindennap gyömbérteát egy kevés mézzel – ennek célja nemcsak a melegítés, hanem a szervezet méregtelenítése is. Jól támogatja a szervezet és a máj méregtelenítését a máriatövis is.

- Gyomorpanasz esetén rendszeresen alkalmazhatjuk a pirított árpamagot, kifejezetten segíti a gyomor működését.

- Galagonya: elsősorban szív- és érrendszeri problémák esetén alkalmazzák, de az emésztőrendszeri hatása sem elhanyagolható, mert segíti a zsíros ételek emésztését.

- Ha valaki éhes, ne menjen ki a hidegre, mert üres gyomorral a hidegre érzékenyebb a szervezet.

(Forrás: Dr. Chen Patika, 2018/19. ősz-tél)

Webáruházban a termékek ITT érhetőek el!

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
Még nincs egy hozzászólás sem.

Kategóriák