Műanyagszeméthegy a szárazföldön, úszó szemétfoltok az élővizekben, ezek mind azok a problémák, melyek szemmel is könnyen láthatóak. Közel 1 millió madár, 100 ezer cápa, teknős, delfin és bálna hal meg lenyelt műanyag szemét miatt, és ez csak a káros hatások jéghegyének csúcsa. Évente 8 millió tonna műanyag flakon, csomagolóanyag és egyéb szemét landol a tengerekben, óceánokban, amelynek nemcsak a gazdag vízi élővilág látja kárát, bizony a tányérunkra is kerül ezekből bőségesen, mikroműanyag formájában.
Az élő vizekre leginkább káros anyag a foszfát, melyet vízlágyítási céllal tesznek a mosószerekbe, mosogatószerekbe, ezáltal érhető el a fokozott habzás. Saját bőrünkön is érezhetjük az agresszív vegyszerek káros hatását, hiszen szinte minden háztartásban van valaki, aki érzékenyebben reagál a foszfát tartalmú tisztítószerekre. A mosogatószerekbe jelentősen több kerül az említett anyagokból, azt az érzetet keltve használójában, hogy abból akár egy csepp is elég. A feltételezés téves, a habzás nincs hatással a tisztító erőre. A folyamat megállítása életbevágó.
A világ egyik legnagyobb öko tisztítószer- és mosószergyártója, az Ecover a környezetvédelmi úttörő munkát az élővizek műanyagszennyezése kapcsán nem most kezdte. Még 2014-ben valósult meg „Az Óceán Műanyag Projekt”, amely keretében az óceánból nagy mennyiségben halásztak ki műanyag flakonokat, azt újrahasznosították - flakont gyártottak tisztítószereknek. Az innovációnak üzenet értéke volt: lehet ezt másképp is csinálni - a környezet megtisztításával, védelmével összekötni az otthonunk tisztítását.