Milyen tünetekre figyeljünk?
A férfiak körében húgycsőgyulladás előzheti meg, amely viszketéssel, vizeléskor jelentkező szúró fájdalommal és vizelési utáni vizelési inger megmaradásával járhat. Esetükben az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető a szövődményként kialakuló hólyaghurut.
Nőknél a nemiszerv irritációja, illetve váladékozás jelentkezhet, de a legárulkodóbb tünet a vizelési zavar, orvosi nyelven dysuria. Érdemes tisztában lenni vele, hogy idősebb korban kevésbé specifikusan is jelentkezhet probléma. A végleges diagnózis minden esetben vizelettenyésztéssel igazolható.
Megelőzhető? – Antibiotikumokkal vagy azok nélkül?
Az Amerikai Urológus Társaság a 2020-as Magyar Urológia szaklapban[1] taglalt publikációjában kifejtettek szerint antibiotikumok, és egyéb nem antibiotikum alapú módszerek is javasolhatóak megelőzésre a visszatérő hólyaghurut esetén. Utóbbiak jelentőséget a kórokozók antibiotikumokkal szembeni növekvő rezisztenciája adja.
A nem antibiotikum alapú prevenciós módszerek között a tőzegáfonya hatóanyagának a proanthocyanidinnek (PAC) hatékonyságára számos vizsgálat irányul. [2] Kutatják továbbá a természetes cukorként ismert d-mannóz egészségre gyakorolt hatásait is. A kutatások fő irányvonala szintén -e cukormolekulának a húgyutak egészségének megőrzéséhez történő hozzájárulását vizsgálja.[3]
Egyes irodalmi adatok alapján a megelőző módszerek között a bő folyadékbevitel (>1,5l /nap) is javasolható.[4] Ráadásul ez a tevékenység számos más pozitív egészségre gyakorolt hatást hordozhat.
Napjainkban más megelőző kezelés is vizsgálat alatt áll. A teljesség igényen nélkül a jelenleg is folyó kutatások a forskolinra, medencefénék izomtornára és az immunoaktív terápiára irányulnak.
A Hagyományos Kínai Orvoslás a hagyományos kínai biológiai óra szerinti ajánlásokat fogalmaz meg a húgyhólyag egészségének megőrzéséhez. Eszerint 15-17 óra között javasolt nagyobb mennyiségű folyadékbevitel, mivel a húgyhólyag-meridian ekkor a legaktívabb. a több évezredes megfigyelések szerint a test hőmérséklete is ebben az időszakban a legmagasabb. A nyugati orvoslással összecsengve javallják továbbá a vizelet visszatartásának elkerülését.
Fontos megemlítenünk, hogy az -e cikkben említett kutatásokban a hatóanyagok kapcsán megfogalmazott egészségre gyakorolt hatásokat az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) még nem értékelte, így azok használata nem engedélyezett.
[1] 4 Magyar András dr., Tenke Péter dr. - Az Amerikai Urológus Társaság visszatérő hólyaghurut kezelésével és megelőzésével kapcsolatos legújabb ajánlásai. - Magyar Urológia szaklap, 2020. XXXII. évf. 1. szám. 11–18.
[2] (2019) RUUTIiWACSG. https://wwwauanetorg/guidelines/recurrent-uti (20190804).
[3] Role of D-mannose in urinary tract infections – a narrative review - Nutrition Journal volume 21, Article number: 18 (2022), https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-022-00769-x
[4] Hooton TM, Vecchio M, Iroz A, et al. Effect of Increased Daily Water Intake in Premenopausal Women With Recurrent Urinary Tract Infections: A Randomized Clinical Trial. JAMA internal medicine 2018; 178(11): 1509–15. https://doi.org/10.1001/jamainternmed.2018.4204